WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2018/2019<--

3A    3B

 

Finał konkursu fotograficznego

21 czerwca odbył się finał konkursu fotograficznego „Pory dnia i zjawiska atmosferyczne w Dolinie Małej Panwi” zorganizowanego przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi” w Zawadzkiem przy współudziale Nadleśnictwa Zawadzkie. W tym konkursie wzięli udział również nasi gimnazjaliści, którzy uplasowali się na kolejnych miejscach:
III miejsce – Klaudia Zaręba kl. III B
III miejsce – Nicole Pinkawa kl. II B
Wyróżnienie – Dawid Ginko – kl. III A
Wszystkim uczestnikom tego konkursu serdecznie gratulujemy.

Sukcesy w konkursie „Moja wieś - moje miejsce”

29 maja 2018 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 3 w Dębskiej Kuźni odbyła się Gala podsumowująca konkurs „Moja wieś – moje miejsce”. Był to finał VII edycji konkursu ogłoszonego przez LGD w lutym 2018 roku dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz dla osób dorosłych. Przedmiotem konkursu była praca prezentująca w oryginalny sposób jedną z czterech kategorii konkursowych: „Najciekawsze wydarzenia w moim życiu - wywiad, nagranie z "ciekawą" osobą lub film” ; „Odkrywamy ciekawe życiorysy - nagranie filmu, prezentacja, wywiad”; „Tradycje i zwyczaje w mojej miejscowości, to przeszłość czy będzie trwać nadal, nawet za 50 lat” oraz „Moja miejscowość w poezji”.

Podczas uroczystości wszyscy zaproszeni goście mogli podziwiać występy uczniów ze szkoły w Dębskiej Kuźni wraz z osobami dorosłymi współpracującymi z zespołem. Młodzież w bardzo ciekawy i oryginalny sposób przygotowała występ artystyczny prezentujący obrzęd śląskiego wesela.
W tegorocznej edycji konkursu nasi gimnazjaliści zaprezentowali się doskonale i zdobyli czołowe miejsca.
W kategorii „Odkrywamy ciekawe życiorysy - nagranie filmu, prezentacja, wywiad” I miejsce zajęły Nicole Pinkawa i Martyna Danysz z klasy 2 b za doskonale przygotowany reportaż pt. "Sybilla Czech - zawadzczański następca Vivaldiego’’. Natomiast II miejsce w tej kategorii zdobyła Janina Szulc z klasy 3 a za piękną prezentację multimedialną pt. "Nasz bohater - mieszkaniec Zawadzkiego, który do tej pory pozostawał nieznany". Również II miejsce w kategorii „Moja miejscowość w poezji” wywalczył Arkadiusz Goliszewski za wiersz własnego autorstwa pt. „Moje Zawadzkie”. Opiekunem przygotowującym do konkursu wszystkich uczniów była Victoria Początek.
Uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom zostały wręczone dyplomy, wspaniałe nagrody oraz drobne upominki. Naszym gimnazjalistom serdecznie gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.

Dzień Praw Zwierząt

22 maja upłynął w naszym gimnazjum pod hasłem praw zwierząt. Wszyscy starannie się do niego przygotowywali. Uczniowie wykonali plakaty informujące o prawach zwierząt, włączyli się w zbiórkę karmy, koców i zabawek dla brzeskiego przytuliska i w końcu zaprosili na spotkanie kolegów z gimnazjum i szkoły podstawowej.
W spotkaniu uczestniczyli jako goście przedstawiciele Opolskiej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z psami oraz pani Ewa Wanecka z hodowli Z Gildii Nieustraszonych, oczywiście z psami. Goście opowiadali o właściwym traktowaniu zwierząt, o odczytywaniu zachowania psów a także o tym, co zrobić, gdy zostaniemy przez nie zaatakowani. Wszystkiemu towarzyszyły psy, które można było głaskać, przytulać i ... karmić bez umiaru.
Spotkanie upłynęło niezwykle szybko, dlatego w przyszłym roku szkolnym z pewnością będziemy kontynuować temat praw zwierząt i naszej za nie odpowiedzialności.

Galileo 2018

1 marca 2018 roku odbył się konkurs GALILEO 2018 z Matematyki organizowany w naszej szkole przez Elżbietę Szewczak i Centrum Edukacji Szkolnej.
W ogólnopolskim konkursie GALILEO 2018 z Matematyki brało udział 708 uczniów klas trzecich i 564 uczniów klas drugich gimnazjów z całego kraju. Mikołaj Pamuła, uczeń klasy trzeciej Publicznego Gimnazjum nr 1 w Zawadzkiem zdobył tytuł Laureata zajmując III miejsce i otrzymał piękną nagrodę książkową oraz Dyplom Laureata. Nie jest to pierwszy sukces Mikołaja w tym konkursie, w 2017 roku otrzymał wyróżnienie, a w 2016 również był laureatem, zajmując nieco dalsze - 10 miejsce.

Samorząd dla młodych

11 maja 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbył się finał XVII edycji Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Koordynatorem Konkursu jest Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu oraz Departament Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Konkurs po raz kolejny pokazał aktywność i zainteresowanie młodzieży sprawami społecznymi i samorządem terytorialnym. W tym szczególnym roku nie zabrakło pytań jubileuszowych, obchodzimy bowiem 20-lecie samorządów województw i powiatów. Uczestnicy konkursu pokazali, że o samorządzie wiedzą bardzo wiele. Znają zagadnienia związane z kompetencjami m.in. w gminie, powiecie i województwie. Etap wojewódzki składał się z dwóch części. Najpierw 25 uczestników zmierzyło się z testem, który wyłonił najlepszą dwunastkę. Następnie w etapie drugim najlepsi zaprezentowali gminy z których pochodzą oraz zmierzyli się z pytaniami ustnymi, które zdecydowały o końcowym miejscu w konkursie. W finale konkursu udział wziął uczeń naszej szkoły - Arkadiusz Goliszewski z klasy 3b. Po bardzo dobrym wyniku testu zakwalifikował się do etapu drugiego. Jego prezentacja gminy oraz odpowiedzi ustne uplasowały go na 9 miejscu wśród 25 uczestników finału. Gratulujemy!

Kulisy majowych świąt

Przygotowania do obchodów majowych świąt idą w naszej szkole pełną parą. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i niesłychaną kreatywnością przygotowują plakaty, które przyozdobią korytarze, ale przede wszystkim przybliżą okoliczności ustanowienia świąt, których w maju obchodzimy naprawdę sporo.

Historia z mieczem w dłoni

Jeśli uczyć się historii, to najlepiej w praktyce. Wychodząc z tego założenia gimnazjaliści wzięli udział w żywej lekcji historii dotyczącej sarmatyzmu. Prowadzący zajęcia zaprosili młodzież między innymi do walki na miecze. Można też było przekonać się, że człowiek zakuty w dyby nie czuje się zbyt komfortowo, a na krześle tortur nie siedzi się wygodnie. Okazało się, że wśród uczennic jest jedna podejrzana o uprawianie czarów, a inna wciąż plotkuje… Ogólnie było wesoło, ale jak mówił poeta: „I śmiech niekiedy może być nauką…”

Pszczółki dla maluchów

Zapachniało wiosną w naszym gimnazjum, trudno się więc dziwić, że uczniowie klas drugich poczuli ją szczególnie. Na zajęciach artystycznych wykonali pszczółki, które później przekazali młodszym kolegom z usytuowanego nieopodal żłobka. Dzieciom prezent bardzo się podobał, a starsi koledzy od razu poczuli się przynajmniej tak ważni, jak przygotowane przez nich owady.

Turniej Wiedzy Pożarniczej

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku szkolnym strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzkiem przeprowadzili wśród uczniów klas II naszej szkoły Test Wiedzy Pożarniczej. W wyniku eliminacji szkolnych wyłonili 3 osoby, które zakwalifikowały się do etapu gminnego, byli to: Ewelina Cebula – I miejsce, Marcel Barton – II miejsce i Danel Zyzik – III miejsce. Uczniowie ci, 25 marca 2018 roku wzięli udział w etapie gminnym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, który odbył się w Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzkiem. Daniel Zyzik zdobył w nim II miejsce i tym samym zakwalifikował się do etapu następnego – powiatowego. Gratulujemy już osiągniętych sukcesów i życzymy powodzenia na szczeblu powiatowym.

Wiosna królową dnia

21 marca spragniona słońca i ciepła brać uczniowska postanowiła ostatecznie rozprawić się z zimą, tak, aby wiosna mogła wreszcie rozpocząć swoje królowanie. Po lekcji trzeciej cała społeczność szkolna zgromadziła się na forum, gdzie oddała się pierwszej wiosennej zabawie, która zastąpiła wagary. Przywitanie wiosny poprzedzone zostało wcześniejszymi przygotowaniami. Wszystkie klasy przygotowały prezentacje o wybranych krajach, dzięki którym przenieśliśmy się w ciekawe zakątki świata. Przepiękne widoki, wspaniała przyroda i ukwiecone łąki pokazały zimie, że jej czas minął i pora zrobić miejsce następczyni - wiośnie. Wybory „Miss Wiosny” spośród niezwykle wiosennych kandydatek zachęcały do zrzucenia zimowych kurtek i czapek. Na koniec każda z klas zaprezentowała skecze, które podtrzymały wszystkich w wesołym, radosnym nastroju. Oczywiście, aby tradycji stało się zadość, nie mogło zabraknąć symbolicznej Marzanny, którą przegoniliśmy, przywołując w ten sposób wiosnę. Zabawa była przednia i - jak widać - skuteczna, bo wreszcie nadeszła upragniona wiosna. Zresztą nie mogło być inaczej, gdyż zima na wszechobecne słowo WIOSNA zareagowała ucieczką .

Dzień edukacji prawnej

W tym roku po raz pierwszy 15 marca był Dniem Edukacji Prawnej. Dzień ten zainicjowany został przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Wydarzenie skierowano m.in. do uczniów szkół gimnazjalnych. Miało ono na celu budowanie świadomości prawnej oraz edukację prawną obywateli przez przedstawicieli różnych zawodów prawniczych, a także otwarcie sądu dla młodzieży. Korzystając z możliwości otwarcia podwoi drzwi sądów dla uczniów, dnia 15 marca, klasy trzecie naszego gimnazjum, pod opieką pani Diany Bugajewskiej i Barbary Dylong udały się z wizytą do Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich. Gimnazjaliści wzięli udział w spotkaniu z wiceprezes sądu – sędzią Izabelą Siewierską, zwiedzili pomieszczenia sądowe, ze szczególnym uwzględnieniem sali rozpraw, a także poznali specyfikę pracy sędziego oraz poszczególnych wydziałów sądu.

Pierwsza pomoc

Widoczne na zdjęciu uczennice klas trzecich: Janina, Amelia i Agnieszka to nasze specjalistki od pierwszej pomocy przedmedycznej. Dziewczyny grupowo zajęły I miejsce w szkolnym konkursie udzielania pierwszej pomocy. Reprezentowały również nasza szkołę w KONKURSIE UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ dla uczniów gimnazjum, zorganizowanym przez Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Opolu. Gimnazjalistki zaprezentowały swoje umiejętności i zgodnie z ideą organizatorów przyczyniły się do promowania zasad ratownictwa medycznego oraz uwrażliwiania na potrzeby i cierpienie innych. Gratulujemy!

Kwitną symbole naszej pamięci - krokusy

Są! Przyjęły się! Zakwitły! Zasadzone jesienią przez uczniów gimnazjum oraz szkoły podstawowej krokusy kwitną dumnie przed budynkami obu szkół. Cebulki zasadzono w ramach „Projektu Krokus”. Kwitnące krokusy mają przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Nasze symbole pamięci właśnie kwitną. Miejmy nadzieję, że każdego roku będzie ich przybywać, tak aby nasza pamięć nie wygasła.

Gala LAURI 2018

Miło nam poinformować, iż wśród nominowanych do nagrody przyznawanej przez Zarząd Powiatu Strzeleckiego w kategorii „Najlepszy Uczeń Gimnazjum 2017” znalazł się uczeń naszej szkoły – Mikołaj Pamuła. Tegoroczna Gala, podczas której wręczono nagrody m.in. najlepszym uczniom była galą jubileuszową, ponieważ odbyła się po raz 15. Uroczystość miała miejsce 17 marca br. w Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich. Nasz nominat, może poszczycić się wysoką średnią ocen uzyskiwaną na koniec roku szkolnego oraz sukcesami w konkursach matematycznych. Jest członkiem szkolnego koła teatralnego „Maska”, chętnie bierze udział w konkursach recytatorskich, w których również osiąga sukcesy. Główne jego zainteresowanie to informatyka. Mikołajowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W naszym powiecie organizowane są tego dnia uroczyste obchody na Polanie Śmierci w Dąbrówce, na pograniczu województwa śląskiego (gmina Wielowieś do której należy miejscowość Dąbrówka) i opolskiego (obok miejscowości Barut w gminie Jemielnica). Pod krzyżem upamiętniającym zbrodnię z 25/26 września 1946 roku czczona jest pamięć o zamordowanych młodych partyzantach. Podczas tegorocznych obchodów hołd złożyły im m.in. delegacje Zarządu Powiatu Strzeleckiego, Powiatu Gliwickiego, służb mundurowych, jednostek oświatowych oraz podległych z powiatu strzeleckiego, Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju oraz jednostki terenowej Huzar Strzelce Opolskie. Ks. Jan Wypiór z Kielczy odmówił wraz z obecnymi modlitwę za zmarłych poległych na tej Polanie. Nasze gimnazjum reprezentowały uczennice klasy 3b – Agnieszka Kłys, Magdalena Urbańczyk i Amelia Ochlust, a także członkowie grona pedagogicznego – pani dyrektor Róża Paprotna, pan Janusz Szyguła i pani Sylwia Pruska.

Recytowały w języku niemieckim

Miło nam poinformować o kolejnych sukcesach recytatorskich naszych gimnazjalistów. Do kolekcji dołączył nowy, tym razem w recytacji w języku obcym – niemieckim. Otóż 28.02.2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Żędowicach odbył się gminny etap konkursu recytatorskiego „Jugend trägt Gedichte vor” – młodzież recytuje poezję. W konkursie tym Martyna Danysz z klasy 2b zajęła III miejsce, Sara Bartoszek natomiast znalazła się w pierwszej ósemce. Osiągnięcia te pozwoliły zarówno Martynie jak i Sarze na awans do etapu rejonowego, który odbędzie się 11.04.2018 r. w Kolonowskiem. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

Konkurs Poezji i Piosenki o Tematyce Miłosnej w Kolonowskiem

Już po raz kolejny nasza młodzież uczestniczyła w Konkursie Poezji i Piosenki o Tematyce Miłosnej, który odbył się 16 lutego 2018 roku. W imprezie wzięło udział 33 uczniów z czterech gimnazjów. Naszą szkołę reprezentowali: Martyna Danysz (II B), Patryk Wiertel (II B), Dominik Żyłka (II B), Sara Bartoszek (II B), Klaudia Zaręba (III B), Maria Kwiatek (IIIB)i Weronika Palus (III B).
Konkurs podzielony został na trzy kategorie: poezja, piosenka – solo, piosenka – duet. Nasi gimnazjaliści wystąpili w każdej z kategorii, odnosząc w nich niemałe sukcesy. Za recytację poezji na wyróżnienie zasłużyła Martyna Danysz. Klaudia Zaręba brawurowo wykonała utwór Katarzyny Kowalskiej pt. „Ból”, za co nagrodzono ją II miejscem w kategorii solistów. W zmaganiach muzycznych udział wziął także duet: Maria Kwiatek i Weronika Palus, który zajął III miejsce. Gratulujemy!
Mamy nadzieję, że w przyszłości, jak zapewniają organizatorzy, impreza będzie kontynuowana, ponieważ idea konkursu przypadła do gustu młodzieży. Wchodzi ona powoli w tradycję okolicznych szkół i pozwala na prezentację oraz rozwój talentów uczniów.

Literackie Walentynki

14 lutego w bibliotece szkolnej panowała niecodzienna, wyjątkowa atmosfera związana z obchodzonym w tym dniu Świętem Zakochanych oraz patronującym mu św. Walentym. Tradycja ta wywodzi się z XIV- wiecznej Anglii. W Polsce ten obyczaj, obchodzony od kilkunastu lat, cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodzieży. Św. Walenty, patron zakochanych, był chrześcijańskim kapłanem, który, według legendy, za czasów cesarza rzymskiego Klaudiusza II udzielał potajemnie ślubów. Robił to wbrew cesarskiemu edyktowi, zabraniającemu udzielania małżeństw (imperium potrzebowało młodych mężczyzn do zaciągu do wojska). Został zamordowany w 270 roku.
Wyjątkowe uczucie jakim jest miłość wykorzystaliśmy jako okazję do literackiego świętowania. Szkolna biblioteka posiada w swych zbiorach wiele pozycji poruszających ten temat. Gromadzi również cytaty m.in. o miłości. Zasoby te postanowiła przybliżyć uczniom w nietypowy sposób. Dziewczyny z klasy 2a wcieliły się w role walentynkowych listonoszy i dostarczyły adresatom pocztę od tajemniczych wielbicieli. Aktyw Biblioteczny z kolei przygotował „Literackie Walentynki”, które przyciągnęły do biblioteki zarówno gimnazjalistów jaki i uczniów klas 7. Przygotowane atrakcje polegały na pokonaniu 3 kroków do miłości – tej literackiej oczywiście. Aby poczuć słodki smak miłości należało odpowiedzieć na literackie pytania, połączyć 2 połówki serca, a na końcu rozkoszować się słodkim smakiem miłości rozważając złote myśli o tym nadzwyczajnym uczuciu. Atmosfera była iście miłosna, gdyż czytelnię udekorowano serduszkami wprowadzając w ten sposób niecodzienny nastrój. Przygotowane na tę okazję słodkie walentynki rozeszły się błyskawicznie.

Recytowali o lesie

13.02.2018 r. odbyła się X edycja Rejonowego Konkursu Recytatorskiego „Las w poezji”. Impreza ta weszła w tradycję wielu placówek oświatowych i z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę uczestników. Tegoroczna, można powiedzieć jubileuszowa, zgromadziła 78 uczestników z 16 placówek oświatowych. Organizatorami konkursu byli: PSP w Zawadzkiem, Towarzystwo Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi” i Nadleśnictwo Zawadzkie. Uczestnicy podzieleni byli na 4 kategorie. Uczniowie naszej szkoły wystąpili w kategorii IV - szkoły ponadpodstawowe. Konkurowali z uczniami gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Recytacje uczestników oceniało 7-osobowe Jury, które brało pod uwagę następujące kryteria: wybór utworu literackiego zgodnie z tematyką i celami konkursu, dykcja i intonacja, pamięciowe opanowanie tekstu i interpretację, dobór środków przekazu artystycznego oraz ogólne wrażenie artystyczne. Nasi gimnazjaliści mogą poszczycić się dużym osiągnięciem w tymże konkursie, gdyż na 5 nagród w swojej kategorii zdobyli 3 z nich. Najwyżej oceniony został uczeń klasy 2b – Dominik Żyłka, który zajął 2 miejsce. Na miejscu 3 uplasował się Patryk Wiertel również z klasy 2b. Natomiast Mikołaj Pamuła (3b) zdobył wyróżnienie. Gratulujemy!

XV Festiwal Piosenki Turystycznej

9 grudnia 2017 r. odbył się jubileuszowy XV Festiwal Piosenki Turystycznej organizowany przez OZ/PTTK w Zawadzkiem. Festiwal ma na celu m.in. rozpowszechnianie piosenki turystycznej, wyzwolenie inwencji twórczej uczestników, integrację środowiska turystycznego. W tym roku rozśpiewane grupy, duety oraz soliści wystąpili na scenie zawadczańskiego Kinoteatru. Naszą szkołę reprezentował duet: Katarzyna Hadrian oraz Emilia Szcześniak. Dziewczyny piosenką „Bieszczadzki trakt” wyśpiewały II miejsce. Gratulujemy!

Szkolne koło teatralne „Maska” przedstawia: „Pieniądze szczęścia nie dają”.

22 grudnia 2017 r. zanim opuściliśmy budynek szkolny z niecierpliwością wyczekując nadchodzących świąt, cała społeczność szkolna wzięła udział w bożonarodzeniowym apelu, podczas którego szkolne koło teatralne wystawiło przedstawienie pt. „Pieniądze szczęścia nie dają”. Sztukę oparto na podstawie klasycznej powieści Karola Dickensa pt. „Opowieść wigilijna”. Główny bohater, Ebenezer Scrooge, to żyjący w XIX-wiecznej Anglii skąpiec i samotnik. W dniu Wigilii Bożego Narodzenia nawiedzają go trzy duchy, które ukazują mu trzy epoki jego życia: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Dzięki temu odnajduje właściwą ścieżkę postępowania, polegającą na dobroci i jedności z ludźmi. Przesłanie spektaklu miało skłonić do zadumy i refleksji nad tym co w życiu ważne. Czy w naszym życiu jesteśmy tylko sami? Myślenie wyłącznie o sobie wydaje się nam w pełni korzystne. Jednak wówczas nasza ludzka egzystencja nie ma sensu, gdyż żyjemy i umieramy w samotności. Chęć pomagania innym i dzielenia się radością powinna w pełni wypełnić nasze serce. Powinniśmy o tym pamiętać nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Wigilia klasy 3a

We wtorek (19.12.2017) w klasie 3a odbywa się Wigilia klasowa. Uczniowie dekorowali choinkę oraz swoją klasę. Spędzili miło czas przy stole, dzieląc się opłatkiem i śpiewając kolędy. Takie spotkanie zintegrowało klasę i wprowadziło uczniów w świąteczny nastrój.

Konkursowe piątki w bibliotece

Od 27 października do 15 grudnia, w bibliotece, w każdy piątek na długiej przerwie przeprowadzane były krótkie konkursy czytelniczo-literacko-językowe. Miały one na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności gimnazjalistów, ale były również propozycją ciekawego spędzenia długiej przerwy. Uczniowie gromadzili punktu przez 8 kolejnych piątków. W każdy piątek nagradzano drobnymi upominkami zwycięzcę lub zwycięzców dnia. 22 grudnia dokonano podsumowania punktacji i nagrodzono osoby, które zgromadziły największą ilość punktów, a tym samym wykazały się wytrwałością i konsekwencją – bo w każdy piątek pamiętały o długiej przerwie w bibliotece, a także wiedzą – bo gromadziły „solidną” ilość punktów w każdym konkursie. Wyniki przedstawiają się następująco: I miejsce (liczbą 131,5 pkt.) zdobyła Martyna Jamrozik. II miejsce zajęła Emilia Szcześniak, która zgromadziła 124 pkt. Na miejscu III ( z liczbą 120,5 pkt.) znalazł się Daniel Niesłony. Wyróżnienia przyznano 5 uczniom: Agnieszce Kłys, Adamowi Guzy, Nicole Pinkawie, Mikołajowi Pamule i Paulinie Drzewieckiej. Gratulujemy!

Czytanie i zabawa – czyli gimnazjalistów sposób na promocję czytelnictwa

Kolejny już raz wśród problemów podejmowanych w uczniowskich projektach edukacyjnych pojawiło się czytelnictwo. Grupa projektowa w składzie: Gabriela Piętka, Natalia Herisz, Kamil Nawrot i Kacper Kłaptocz postanowiła sprawić aby czytanie było odbierane i kojarzone przez dzieci jako niezwykła przyjemność. Uzyskanie takiego efektu może przyczynić się do wzrostu zainteresowania książką i czytaniem. Jak uzyskać taki efekt? Oczywiście poprzez zabawę przeplataną czytaniem – by czytane utwory sprawiały radość, a także odpowiedni dobór czytanych treści – by wzbudzić ciekawość i zainteresowanie. Tą receptę na efektywną promocję książki i słowa pisanego uczniowie uzupełnili jeszcze ciekawą i zabawną interpretacją czytanych utworów. Gimnazjaliści sięgnęli po program, którego tematem przewodnim były kolory. Kolorowa Wróżka wraz ze swą świtą odwiedziła zawadczańskie przedszkola, a do biblioteki gimnazjalnej zaprosiła dzieci z klasy Ia oraz świetlicy Publicznej Szkoły Podstawowej. Młodzież poprzez zabawę promowała czytanie jako niezwykłą przyjemność. Było czarowanie, losowanie kolorów, czytanie kolorowych wierszyków, a nawet bal kolorów. Wspólna zabawa i czytanie okazały się atrakcyjne zarówno dla przedszkolaków jak i dla gimnazjalistów.

Andrzejkowe granie

Dnia 30.11.2017r. uczennice naszego gimnazjum uczestniczyły w andrzejkowym turnieju piłki siatkowej w CKZiU Strzelce Opolskie. Razem z nimi w turnieju wzięły jeszcze udział uczennice CKZiU, ZSO Strzelce Opolskie, gimnazjalistki ze Strzelec i Ujazdu. Turniej odbywał się systemem każdy z każdym. Naszym dziewczynom nie udało się stanąć na podium, ale jak zgodnie przyznają warto było tu przyjechać i fajnie się bawić. Po turnieju odbyła się lekcja pokazowa, którą przeprowadził trener Roland Dembończyk, były zawodnik ZAKSY Kędzierzyn-Koźle oraz ciekawe spotkanie z reprezentantem Polski w piłce siatkowej, obecnie Prezesem ZAKSY – Sebastianem Świderskim.

Dyktando Gminne

Już po raz 12 odbyło się Gminne Dyktando, organizowane przez Publiczną Szkołę Podstawową w Zawadzkiem. Tym razem 28.11.2017r w kinoteatrze z ortografią zmagało się pięciu gimnazjalistów z klasy 3b. Arkadiusz Goliszewski, został Mistrzem Ortografii gminy Zawadzkie w kategorii szkół gimnazjalnych. Udział w zmaganiach z polską ortografią bierze od lat, podobnie jak jego koledzy, ale zaszczytny tytuł zdobył po raz pierwszy. Gratulujemy! Wszyscy zgodnie przyznają, że tegoroczne dyktando nie należało do łatwych i trzeba było się nieźle nagłowić, aby napisać je z jak najmniejszą liczbą błędów.

Narodowe Święto Niepodległości

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości, uczciliśmy uroczystym apelem. Uczniowie klasy 3b, pod kierunkiem wychowawczyni – pani Magdaleny Maraszek-Bołda, przygotowali okolicznościową akademię. Przedstawienie ważnych wydarzeń, prowadzących do odzyskania niepodległego bytu państwowego, przeplatała recytacja wierszy. Wybrzmiały również piękne pieśni znane wszystkim Polakom: „Piechota”, „My Pierwsza Brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż”. Młodzież przypomniała, jak skomplikowanym procesem było odzyskanie prawdziwej wolności i jak wiele trudu włożono, abyśmy mogli żyć w wolnej ojczyźnie. Apel był bez wątpienia nie tylko uczczeniem tego ważnego święta narodowego, ale również chwilą refleksji całej społeczności szkolnej na temat naszej historii.
W dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości Samorząd Uczniowski i pani dyrektor Róża Paprotna złożyli kwiaty pod pomnikiem „Polakom walczącym i poległym w czasie II wojny światowej”, a następnie uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny. Duża grupa gimnazjalistów wraz z wychowawcami i dyrekcją obejrzała w kinoteatrze akademię „Ziemia trudnej jedności” w wykonaniu uczniów ZSP Zawadzkie pod opieką dr A. Barona.

Profilaktyka poprzez teatr

Dnia 08.11.2017 r. po raz drugi gościliśmy w naszej szkole Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska " z Krakowa. Tym razem nasi gimnazjaliści oraz uczniowie klas VII szkoły podstawowej obejrzeli spektakl pt." Z pamiętnika kujonki". Spektakl z jednej strony poruszał tematykę przemocy i agresji wobec kolegów i koleżanek, a z drugiej mówił o tym jak ważna jest przyjaźń i bronienie siebie nawzajem. Pokazał jak bardzo destruktywne mogą być dla drugiej osoby nieprzemyślane żarty, a także, że popularność i bycie lubianym za wszelką cenę nie jest w życiu najważniejsze. 20.11.2017 r. aktorzy teatru "Maska " zaprezentowali spektakl pt." NICK - Victoria", w którym poruszony został problem uzależnienia od internetu i gier komputerowych. Przestrzegł przed zagrożeniami wynikającymi z ujawniania danych osobowych w sieci oraz wpływem wirtualnej rzeczywistości na postrzeganie realnego świata. Celem tego spektaklu było przybliżenie młodzieży problemu uzależnienia od internetu, ukazanie zgubnych skutków niewłaściwego korzystania z internetu, jak również zmuszenie młodzieży do refleksji nad własną postawą.

Konkurs fotograficzny „Sam nie palę innym odradzam”

Dwie nasze uczennice Janina Szulc z klasy III a i Magdalena Rudzik z klasy III b wraz z opiekunem zostały zaproszone na uroczysty finał X Edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego "Sam nie palę i innym odradzam", zorganizowanego przez Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Gala odbyła się w Światowym Dniu Rzucania Palenia czyli 16 listopada 2017r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Podczas uroczystości dr n. med. Anna Matejuk Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wręczyła laureatom konkursu nagrody, dodatkowo, każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i drobny upominek. Celem konkursu było kreowanie wizerunku młodego człowieka, który nie pali papierosów, który wie o zagrożeniach wynikających z czynnego i biernego palenia.
W czasie uroczystości były zorganizowane występy artystyczne i zaproszeni goście mieliśmy możliwość obejrzenia przygotowanych przez młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury wspaniałych występów tanecznych i wokalnych.

Próbna ewakuacja

26 października br. wzięliśmy udział w próbnej ewakuacji zorganizowanej przez Publiczną Szkołę Podstawową w Zawadzkiem. Budynki Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum są połączone, w związku z czym organizowane są wspólne próby ewakuacyjne. Z gmachu gimnazjalnego ewakuowało się 61 uczniów, 10 nauczycieli oraz pracownicy obsługi i administracji. Wszyscy bezpiecznie dotarli na miejsce zbiórki – do parku szkolnego. Po zdaniu raportów i dopełnieniu wszelkich formalności zgromadzeni obejrzeli pokaz ratowniczy. Strażacy zaprezentowali próbę ewakuacji osoby znajdującej się w pomieszczeniu bez możliwości ucieczki drogą ewakuacyjną. Jedyną możliwością wydostania się z zagrożonego ogniem pomieszczenia, była ewakuacja oknem pod eskortą strażaków. Następnie, pan Piotr Zdziechowski - dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich – przeprowadził spotkania z uczniami PSP oraz z młodzieżą gimnazjalną. Prelekcja dotyczyła zagrożenia pożarowego, bezpiecznej ewakuacji, a także bezpiecznych zachowań na co dzień w celu uniknięcia pożaru.

Ogólnopolski Tydzień Kariery

W dniach od 16 do 22 października 2017 r. jak co roku nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery. W tym roku hasło przewodnie brzmiało: „Ja na rynku pracy: moje talenty i moje kompetencje”. W tych dniach trzecioklasiści odbyli m.in. kilka spotkań warsztatowych przygotowujących do wyboru dalszej drogi kształcenia. We wtorek, 17 października odbyły się dwudniowe zajęcia warsztatowe z pracownikiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Strzelcach Opolskich. Temat warsztatów to zarazem cykl spotkań pt.: „Pracowania rozwoju osobistego”. Celem warsztatów było inspirowanie młodzieży do poszukiwań i odkrywania samego siebie, pozwalając doświadczać i szukać odpowiedzi. 18 października miało miejsce spotkanie z dwoma doradcami zawodowymi z Mobilnego Centrum Informacji z Opola. Zajęcia te pozwoliły gimnazjalistom określić swoje predyspozycje zawodowe, a także podzielić się wątpliwościami towarzyszącymi im w wyborze szkoły czy zawodu. 19 października uczniowie klas III udali się do Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelcach Opolskich. Celem wyjazdu było spotkanie z doradcą zawodowym PUP i rozmowa na temat zagadnień związanych z wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej oraz sytuacji na lokalnym rynku pracy. Wyjazd ten był również okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną największej szkoły ponadgimnazjalnej w powiecie czyli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich.

Projekt KROKUS

W październiku br. nasi gimnazjaliści oraz grupa uczniów sąsiadującej z nami Publicznej Szkoły Podstawowej posadzili wspólnie cebulki krokusów, biorąc tym samym udział w ogólnoświatowym projekcie „Krokus” realizowanym przez Żydowskie Muzeum Galicja oraz Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście. Projekt skierowany jest do uczniów w wieku lat jedenastu i starszych. Na świecie funkcjonuje już od wielu lat, a każdego roku coraz więcej szkół angażuje się w jego realizację. W Polsce trwa właśnie jego ósma edycja. W ramach projektu, szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów – zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają z końcem zimy. Kwiaty sadzone przez uczniów mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Udział w projekcie pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.

Święto Drzewa

Jak co roku, także i tej jesieni delegacja naszej szkoły gościła na Święcie Drzewa. Impreza odbyła się 12 października 2017 r. w leśnictwie Dębie, przy Letniej Leśnej Izbie Edukacyjno-Turystycznej Nadleśnictwa Zawadzkie. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Drzewo - Przyjaciel”. Reprezentanci naszej szkoły (Janina Szulc, Oliwia Kałuża, Dawid Ginko, Dawid Kozakiewicz) - podobnie jak inni uczestnicy - zasadzili drzewo – kalinę koralową. O niepodważalnych walorach drzew, ich znaczeniu dla przyrody, gospodarki, a przede wszystkim zdrowia - opowiedział zgromadzonym Nadleśniczy – Grzegorz Furmański. Akcja sadzenia drzew prowadzona jest od 10 lat. Nadleśnictwo Zawadzkie uczestniczy w niej bardzo aktywnie aktywizując lokalne placówki oświatowe, samorząd i organizacje do włączania się w przedsięwzięcie. Za swoje dokonania otrzymało statuetkę „Czarodziejskiego Drzewa” wręczoną podczas uroczystej inauguracji święta w Bibliotece Narodowej w Warszawie, dnia 10 października 2017 r.

W Teatrze Lalki i Aktora

9 października klasa 2b miała okazję obejrzeć spektakl pt. „Szelmostwa Skapena” Moliera wyreżyserowany przez Pawła Aignera w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Przedstawienie wywarło na odbiorcach ogromne wrażenie, a główny bohater – Skapen – brawurowo zagrany przez Łukasza Bugowskiego, niejednokrotnie wywoływał uśmiech na twarzach naszych gimnazjalistów. Po spektaklu uczniowie mieli okazję osobiście porozmawiać z aktorami teatru, biorąc udział w lekcji teatralnej dotyczącej włoskiej komedii dell’arte. Młodzież – przy asyście aktorów – wcielała się w konkretne molierowskie postaci, zakładała maski i odgrywała krótkie scenki. Uczniom tak spodobała się taka nietypowa lekcja, że już nie mogą się doczekać kolejnego wyjazdu do teatru.

BohaterON. Włącz historię

Z inicjatywy uczennicy klasy 3a naszej szkoły – Janiny Szulc – społeczność szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji BohaterON. Jej celem jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, poprzez wysłanie do nich symbolicznej kartki. Akcja trwała od 1 sierpnia do 2 października – 63 dni Powstania Warszawskiego i 63 dni akcji BohaterON. Janina, zachęcając do napisania kilku słów, przedstawiła swoim kolegom i koleżankom sylwetki niektórych Powstańców oraz ich pseudonimy. Heroiczność, odwaga i poświęcenie, a także wiara w sens podjętych działań budziły w młodzieży wielkie uznanie. Poprzez słowa spisane na kartkach gimnazjaliści wyrazili swój szacunek, uznanie i pamięć o bohaterach walk o stolicę. Wysłane kartki zawierały wiele ciepłych i serdecznych słów.

Przedstawienie profilaktyczne

Dnia 4.10.2017 r. gościliśmy w naszej szkole Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Młodzież gimnazjalna i uczniowie kl. VII szkoły podstawowej obejrzeli przedstawienie profilaktyczne „Jeszcze jeden dzień, jeszcze jeden sen …”. Spektakl podejmuje tematykę skutków uzależnienia od narkotyków. Uświadamia młodzieży, jakie konsekwencje może przynieść podjęcie błędnych decyzji życiowych. Ukazuje jaką wartością jest życie ludzkie, które należy za wszelką cenę chronić. Jednym z przesłań sztuki było uświadomienie uczniom, że każda osoba może osiągnąć w życiu sukces, wystarczy wyznaczyć sobie cele i do nich dążyć.

Zajęcia warsztatowe z psychologiem

Dnia 26.09.2017r. w klasach II i III odbyły się 2-godzinne zajęcia warsztatowe z psychologiem z Centrum Edukacyjno-Szkoleniowego "Genesis" z Krakowa. W klasach II na warsztatach był podejmowany problem „Hejtu w Internecie”, a w klasach III - „Samoocena” czyli poczucie własnej wartości. Nasi uczniowie mogli uczestniczyć w tych zajęciach dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Zawadzkiego, która sfinansowała naszym uczniom w/w warsztaty. Za co bardzo dziękujemy.

Międzynarodowy Dzień Sportu

Dnia 6.10.2017r. klasa IIa uczestniczyła w Międzynarodowym Dniu Sportu organizowanym przez GOSiT Zawadzkie. Uczniowie rywalizowali między sobą w czterech konkurencjach. Najlepszymi w rzucie piłką lekarską okazali się Marcin Brolik 12,8m i Jesica Pigula 8,5m. Najdalej z miejsca skoczył Tomek Czupała 257cm i Amelia Niedzwiedź 173cm. Oni również nie dali innym szans w biegu po tzw."kopercie". Konkurencja "zakręcony strzał" prawie wszystkim nie sprawiła większej trudności. Wszyscy dobrze się bawili i miło spędzili czas.

 

Narodowe Czytanie

  W piątek 15 września 2017 roku w Kinoteatrze w Zawadzkiem, odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczną lekturą było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W akcję Narodowego Czytania – oprócz przedstawicieli GOSiT, Urzędu Miasta, Nadleśnictwa Zawadzkie oraz Policji – włączyły się również zawadczańskie szkoły. Nasze gimnazjum reprezentowała Pani dyrektor – Róża Paprotna, która wcieliła się w rolę Księdza, Żyda i Haneczki oraz polonistka – Victoria Początek czytająca role Kaspra, Rycerza oraz Zosi. Uczniowie naszej szkoły zasiedli na widowni i z uwagą słuchali czytających i podziwiali towarzyszące imprezie tańce zespołu „Żędowianie”. Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych dzieł literackich rodzimych autorów. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz propagowanie bogactwa polskiej literatury.

 

 

W roku szkolnym 2016/2017 (w czerwcu) nasze gimnazjum wzięło udział w badaniach ankietowych w ramach projektu „SYSTEM ODDZIAŁYWAŃ PROFILAKTYCZNYCH W POLSCE”, realizowanego na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej prze Fundację „Masz Szansę” . Celem badań jest zwiększenie skuteczności profilaktyki uzależnień i zaburzeń zachowania dzieci i młodzieży w Polsce.
Ponowne badania odbędą się w czerwcu 2018r.

NOWY ROK SZKOLNY 2017/2018

 Witamy po wakacjach. Letni czas beztroskiego wypoczynku zakończyliśmy 4 września, rozpoczynając jednocześnie nowy 2017/2018 rok szkolny. Wszystkim,  drodzy uczniowie życzymy owocnej  pracy w nowym roku szkolnym.