Narodowe Święto Niepodległości

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości, uczciliśmy uroczystym apelem. Uczniowie klasy 3b, pod kierunkiem wychowawczyni – pani Magdaleny Maraszek-Bołda, przygotowali okolicznościową akademię. Przedstawienie ważnych wydarzeń, prowadzących do odzyskania niepodległego bytu państwowego, przeplatała recytacja wierszy. Wybrzmiały również piękne pieśni znane wszystkim Polakom: „Piechota”, „My Pierwsza Brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż”. Młodzież przypomniała, jak skomplikowanym procesem było odzyskanie prawdziwej wolności i jak wiele trudu włożono, abyśmy mogli żyć w wolnej ojczyźnie. Apel był bez wątpienia nie tylko uczczeniem tego ważnego święta narodowego, ale również chwilą refleksji całej społeczności szkolnej na temat naszej historii.
W dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości Samorząd Uczniowski i pani dyrektor Róża Paprotna złożyli kwiaty pod pomnikiem „Polakom walczącym i poległym w czasie II wojny światowej”, a następnie uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny. Duża grupa gimnazjalistów wraz z wychowawcami i dyrekcją obejrzała w kinoteatrze akademię „Ziemia trudnej jedności” w wykonaniu uczniów ZSP Zawadzkie pod opieką dr A. Barona.

Próbna ewakuacja

26 października br. wzięliśmy udział w próbnej ewakuacji zorganizowanej przez Publiczną Szkołę Podstawową w Zawadzkiem. Budynki Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum są połączone, w związku z czym organizowane są wspólne próby ewakuacyjne. Z gmachu gimnazjalnego ewakuowało się 61 uczniów, 10 nauczycieli oraz pracownicy obsługi i administracji. Wszyscy bezpiecznie dotarli na miejsce zbiórki – do parku szkolnego. Po zdaniu raportów i dopełnieniu wszelkich formalności zgromadzeni obejrzeli pokaz ratowniczy. Strażacy zaprezentowali próbę ewakuacji osoby znajdującej się w pomieszczeniu bez możliwości ucieczki drogą ewakuacyjną. Jedyną możliwością wydostania się z zagrożonego ogniem pomieszczenia, była ewakuacja oknem pod eskortą strażaków. Następnie, pan Piotr Zdziechowski - dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich – przeprowadził spotkania z uczniami PSP oraz z młodzieżą gimnazjalną. Prelekcja dotyczyła zagrożenia pożarowego, bezpiecznej ewakuacji, a także bezpiecznych zachowań na co dzień w celu uniknięcia pożaru.

Ogólnopolski Tydzień Kariery

W dniach od 16 do 22 października 2017 r. jak co roku nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery. W tym roku hasło przewodnie brzmiało: „Ja na rynku pracy: moje talenty i moje kompetencje”. W tych dniach trzecioklasiści odbyli m.in. kilka spotkań warsztatowych przygotowujących do wyboru dalszej drogi kształcenia. We wtorek, 17 października odbyły się dwudniowe zajęcia warsztatowe z pracownikiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Strzelcach Opolskich. Temat warsztatów to zarazem cykl spotkań pt.: „Pracowania rozwoju osobistego”. Celem warsztatów było inspirowanie młodzieży do poszukiwań i odkrywania samego siebie, pozwalając doświadczać i szukać odpowiedzi. 18 października miało miejsce spotkanie z dwoma doradcami zawodowymi z Mobilnego Centrum Informacji z Opola. Zajęcia te pozwoliły gimnazjalistom określić swoje predyspozycje zawodowe, a także podzielić się wątpliwościami towarzyszącymi im w wyborze szkoły czy zawodu. 19 października uczniowie klas III udali się do Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelcach Opolskich. Celem wyjazdu było spotkanie z doradcą zawodowym PUP i rozmowa na temat zagadnień związanych z wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej oraz sytuacji na lokalnym rynku pracy. Wyjazd ten był również okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną największej szkoły ponadgimnazjalnej w powiecie czyli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich.

Projekt KROKUS

W październiku br. nasi gimnazjaliści oraz grupa uczniów sąsiadującej z nami Publicznej Szkoły Podstawowej posadzili wspólnie cebulki krokusów, biorąc tym samym udział w ogólnoświatowym projekcie „Krokus” realizowanym przez Żydowskie Muzeum Galicja oraz Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście. Projekt skierowany jest do uczniów w wieku lat jedenastu i starszych. Na świecie funkcjonuje już od wielu lat, a każdego roku coraz więcej szkół angażuje się w jego realizację. W Polsce trwa właśnie jego ósma edycja. W ramach projektu, szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów – zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają z końcem zimy. Kwiaty sadzone przez uczniów mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Udział w projekcie pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.

Święto Drzewa

Jak co roku, także i tej jesieni delegacja naszej szkoły gościła na Święcie Drzewa. Impreza odbyła się 12 października 2017 r. w leśnictwie Dębie, przy Letniej Leśnej Izbie Edukacyjno-Turystycznej Nadleśnictwa Zawadzkie. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Drzewo - Przyjaciel”. Reprezentanci naszej szkoły (Janina Szulc, Oliwia Kałuża, Dawid Ginko, Dawid Kozakiewicz) - podobnie jak inni uczestnicy - zasadzili drzewo – kalinę koralową. O niepodważalnych walorach drzew, ich znaczeniu dla przyrody, gospodarki, a przede wszystkim zdrowia - opowiedział zgromadzonym Nadleśniczy – Grzegorz Furmański. Akcja sadzenia drzew prowadzona jest od 10 lat. Nadleśnictwo Zawadzkie uczestniczy w niej bardzo aktywnie aktywizując lokalne placówki oświatowe, samorząd i organizacje do włączania się w przedsięwzięcie. Za swoje dokonania otrzymało statuetkę „Czarodziejskiego Drzewa” wręczoną podczas uroczystej inauguracji święta w Bibliotece Narodowej w Warszawie, dnia 10 października 2017 r.

W Teatrze Lalki i Aktora

9 października klasa 2b miała okazję obejrzeć spektakl pt. „Szelmostwa Skapena” Moliera wyreżyserowany przez Pawła Aignera w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Przedstawienie wywarło na odbiorcach ogromne wrażenie, a główny bohater – Skapen – brawurowo zagrany przez Łukasza Bugowskiego, niejednokrotnie wywoływał uśmiech na twarzach naszych gimnazjalistów. Po spektaklu uczniowie mieli okazję osobiście porozmawiać z aktorami teatru, biorąc udział w lekcji teatralnej dotyczącej włoskiej komedii dell’arte. Młodzież – przy asyście aktorów – wcielała się w konkretne molierowskie postaci, zakładała maski i odgrywała krótkie scenki. Uczniom tak spodobała się taka nietypowa lekcja, że już nie mogą się doczekać kolejnego wyjazdu do teatru.

BohaterON. Włącz historię

Z inicjatywy uczennicy klasy 3a naszej szkoły – Janiny Szulc – społeczność szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji BohaterON. Jej celem jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, poprzez wysłanie do nich symbolicznej kartki. Akcja trwała od 1 sierpnia do 2 października – 63 dni Powstania Warszawskiego i 63 dni akcji BohaterON. Janina, zachęcając do napisania kilku słów, przedstawiła swoim kolegom i koleżankom sylwetki niektórych Powstańców oraz ich pseudonimy. Heroiczność, odwaga i poświęcenie, a także wiara w sens podjętych działań budziły w młodzieży wielkie uznanie. Poprzez słowa spisane na kartkach gimnazjaliści wyrazili swój szacunek, uznanie i pamięć o bohaterach walk o stolicę. Wysłane kartki zawierały wiele ciepłych i serdecznych słów.

Przedstawienie profilaktyczne

Dnia 4.10.2017 r. gościliśmy w naszej szkole Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Młodzież gimnazjalna i uczniowie kl. VII szkoły podstawowej obejrzeli przedstawienie profilaktyczne „Jeszcze jeden dzień, jeszcze jeden sen …”. Spektakl podejmuje tematykę skutków uzależnienia od narkotyków. Uświadamia młodzieży, jakie konsekwencje może przynieść podjęcie błędnych decyzji życiowych. Ukazuje jaką wartością jest życie ludzkie, które należy za wszelką cenę chronić. Jednym z przesłań sztuki było uświadomienie uczniom, że każda osoba może osiągnąć w życiu sukces, wystarczy wyznaczyć sobie cele i do nich dążyć.

Zajęcia warsztatowe z psychologiem

Dnia 26.09.2017r. w klasach II i III odbyły się 2-godzinne zajęcia warsztatowe z psychologiem z Centrum Edukacyjno-Szkoleniowego "Genesis" z Krakowa. W klasach II na warsztatach był podejmowany problem „Hejtu w Internecie”, a w klasach III - „Samoocena” czyli poczucie własnej wartości. Nasi uczniowie mogli uczestniczyć w tych zajęciach dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Zawadzkiego, która sfinansowała naszym uczniom w/w warsztaty. Za co bardzo dziękujemy.

Międzynarodowy Dzień Sportu

Dnia 6.10.2017r. klasa IIa uczestniczyła w Międzynarodowym Dniu Sportu organizowanym przez GOSiT Zawadzkie. Uczniowie rywalizowali między sobą w czterech konkurencjach. Najlepszymi w rzucie piłką lekarską okazali się Marcin Brolik 12,8m i Jesica Pigula 8,5m. Najdalej z miejsca skoczył Tomek Czupała 257cm i Amelia Niedzwiedź 173cm. Oni również nie dali innym szans w biegu po tzw."kopercie". Konkurencja "zakręcony strzał" prawie wszystkim nie sprawiła większej trudności. Wszyscy dobrze się bawili i miło spędzili czas.

 

Narodowe Czytanie

  W piątek 15 września 2017 roku w Kinoteatrze w Zawadzkiem, odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczną lekturą było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W akcję Narodowego Czytania – oprócz przedstawicieli GOSiT, Urzędu Miasta, Nadleśnictwa Zawadzkie oraz Policji – włączyły się również zawadczańskie szkoły. Nasze gimnazjum reprezentowała Pani dyrektor – Róża Paprotna, która wcieliła się w rolę Księdza, Żyda i Haneczki oraz polonistka – Victoria Początek czytająca role Kaspra, Rycerza oraz Zosi. Uczniowie naszej szkoły zasiedli na widowni i z uwagą słuchali czytających i podziwiali towarzyszące imprezie tańce zespołu „Żędowianie”. Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych dzieł literackich rodzimych autorów. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz propagowanie bogactwa polskiej literatury.

 

 

W roku szkolnym 2016/2017 (w czerwcu) nasze gimnazjum wzięło udział w badaniach ankietowych w ramach projektu „SYSTEM ODDZIAŁYWAŃ PROFILAKTYCZNYCH W POLSCE”, realizowanego na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej prze Fundację „Masz Szansę” . Celem badań jest zwiększenie skuteczności profilaktyki uzależnień i zaburzeń zachowania dzieci i młodzieży w Polsce.
Ponowne badania odbędą się w czerwcu 2018r.

NOWY ROK SZKOLNY 2017/2018

 Witamy po wakacjach. Letni czas beztroskiego wypoczynku zakończyliśmy 4 września, rozpoczynając jednocześnie nowy 2017/2018 rok szkolny. Wszystkim,  drodzy uczniowie życzymy owocnej  pracy w nowym roku szkolnym.